Jak przygotować prezentację maturalną

Zastanawiasz się jak przygotować dobrą prezentację maturalną?

Prezentacja- informacje wstępne.

Według zasad nowej matury egzaminu ustnego nie zdajesz z całości przerabianego w liceum materiału. Obecnie egzamin ustny z polskiego podobny jest do obrony pracy dyplomowej. Będziesz miał tylko 15 minut na przedstawienie komisji egzaminacyjnej efektów samodzielnej pracy. W tym czasie musisz wykazać rezultat swoich badań. Musisz dowieść komisji egzaminacyjnej, jak wiele bardzo zagłębiłeś się w wybrane zagadnienie.

Wybór tematu.

Pamiętaj, że musisz zadeklarować wcześniej, jaki wybierasz temat. Lista zagadnień do prezentacji zostanie wcześniej przygotowana w twojej szkole i spośród nich możesz wybrać to, które cię interesuje. Jest też możliwość, aby uczeń sam wymyślił i zgłosił zagadnienie, nad którym chce pracować. Ale uwaga! Należy to zrobić dużo wcześniej – już pod koniec II klasy!

Dobierając temat dobrze jest uwzględnić własne zainteresowania. Jeśli wyda ci się on interesujący, z pewnością praca nad nim będzie bardziej przyjemna. Warto dokładnie przemyśleć swój wybór. Pamiętaj, że czeka cię jego wielomiesięczna ciężka praca – opracowanie, analiza porównawcza, wyciągnięcie wniosków.
Wybrane zagadnienie z pewnością wpłynie na twoje emocje podczas egzaminu. Uwzględnij fakt, że jeśli temat cię zaintryguje, dużo łatwiej będzie ci o nim opowiadać. Tym samym wysiłek, który odczujesz podczas pracy, stanie się mniejszy. I pamiętaj – 15 minut – musisz zmieścić się w tym czasie.

Przygotowanie prezentacji.

W swojej pracy musisz być samodzielny. Przy wyborze tematu nie sugeruj się więc wyborami twoich kolegów i koleżanek. Nie powinniście wspólnie opracowywać materiału, liczy się twoja własna aktywność i inwencja. Egzaminatorzy szczególnie cenią oryginalne pomysły. Podczas egzaminu będziesz porównywany z innymi zdającymi. Nauczyciele są szczególnie wyczuleni na kopiowanie cudzych pomysłów.
Nie zapomnij również o tym, że wybierając temat do prezentacji sugerujesz egzaminatorowi temat rozmowy podczas której zostaniesz poddany jego ocenie.
Powinieneś orientować się w wybranej przez siebie tematyce.
Musisz pamiętać o tym, żeby przygotować się do odpowiedzi w zakresie wybranej przez siebie tematyki. Najprawdopodobniej zostaniesz poproszony o dłuższą wypowiedź dotyczącą jednego z zagadnień.

Ćwiczenia przed prezentacją.

Aby przygotować rzetelną prezentację, musisz zebrać wiele informacji na określony temat. Do egzaminu ustnego z języka polskiego powinieneś jednak nie tylko gromadzić materiały, lecz także postarać się przemyśleć i przeanalizować ich treść.

Pamiętaj, że nie tylko należy posiadać wiedzę na dany temat. Musisz umieć ją przekazać i tym samym udowodnić egzaminatorom, że przygotowałeś się do egzaminu. Swoją wiedzę powinieneś przedstawić w atrakcyjny i przekonujący sposób. Egzamin zweryfikuje również, czy potrafisz jasno i zwięźle zaprezentować swoje poglądy.

Niezbędne jest, abyś przed egzaminem przećwiczył przebieg prezentacji. Musisz również zmieścić się w wyznaczonym czasie, dlatego też dobrze jest trenować tę część egzaminu w domu – najlepiej przed „publicznością”, ponieważ wtedy nauczysz się utrzymywać kontakt z osobami, do których mówisz.

Wykorzystaj każdą możliwość, aby odpowiadać przed dużą grupą ludzi – nie unikaj odpowiedzi przed tablicą. Ważne jest stopniowe oswajanie się z publicznymi występami. Pamiętaj, że liczy się zarówno treść wypowiedzi jak i sposób jej komunikowania. Twoje zachowanie podczas egzaminu odgrywa ważną rolę. Musisz nauczyć się panować nad emocjami.

Podczas egzaminu staraj się przyciągnąć uwagę egzaminatorów, zainteresować ich własną wypowiedzią. Musisz reagować, gdy widzisz, że są znudzeni i nie śledzą twojego wywodu. Jednak jeśli nie będziesz dobrze przygotowany, to nie pomoże ci nawet umiejętna prezentacja własnych poglądów.

[Magda Szwaj]

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *