Jak walczyć ze stresem?

Szkoła jest z natury stresogenna. Uczenie się, zdawanie egzaminów, odpowiedzi ustne – to wszystko przysparza wielu różnych problemów. Jednym z nich jest stres. Jak się przejawia? Na różne sposoby – jedni nie mogą zasnąć, inni miewają problemy żołądkowe, pocące się dłonie. Czasem odczuwamy stres w czasie samych egzaminów. Nagle okazuje się, że nie potrafimy zrozumieć treści pytań, denerwujemy się tak bardzo, że nasza zdolność koncentracji spada niemal do zera, ciało drży, a z gardła wydobywa się dziwny głos.

Warto jednak pamiętać, że stres wcale nie jest taki zły, jak nam się wydaje. Psychologowie już dawno stwierdzili, że optymalny poziom stresu (czyli taki, który nie jest ani za duży ani za mały) bardzo korzystnie wpływa na nasze działanie. Wydaje się to dziwne? Nie, raczej nie; lekki stres powoduje podniesienie poziomu koncentracji, co z kolei wpływa na efektywność naszych poczynań.

Problemy zaczynają się wówczas, gdy stres jest zbyt duży lub trwa długo. Jak walczyć ze stresem?

Istnieje wiele technik skutecznego radzenia sobie ze stresem, jednak większość z nich trzeba stosować systematycznie i pod kierunkiem specjalisty. Poniżej przedstawiam kilka sposobów, które możecie stosować sami i które zazwyczaj okazują się skuteczne.

  • Dobrze się odżywiajcie; jedzcie dużo warzyw i owoców. Ograniczcie spożywanie kawy, coli.
  • Róbcie częste przerwy w nauce (10-15 minut przerwy po 45 minutach nauki).
  • Kiedy jest ładna pogoda, starajcie się spędzić trochę czasu wśród zieleni. Idźcie do parku lub na spacer z psem. Taka forma relaksu pomaga ułożyć w głowie przyswojony wcześniej materiał.
  • Nie zaniedbujcie swojego ciała. Jeśli uprawiacie jakiś sport, nie przerywajcie treningów. Jeśli ćwiczycie rzadko, wybierzcie się na basen, siłownię lub przejażdżkę rowerem.
  • Sprawdzoną metodą odreagowania jest ciepła kąpiel lub orzeźwiający prysznic.
  • W dowolnej chwili możecie stosować ćwiczenia oddechowe – nie są trudne, a przynoszą sporą ulgę. Wystarczy usiąść wygodnie (lub się położyć) i oddychać powoli, kontrolując tempo i głębokość oddechu. Oddychajcie wolno, starając się zapomnieć o nękających Was problemach i kłopotach.
  • Możecie spróbować wizualizacji. Wyobraźcie sobie tęczę lub piękny ogród. To nie jest ani trudne, ani czasochłonne.

Metody te nie wymagają wiele wysiłku. Aby były skuteczne, musicie spełnić jeden podstawowy warunek: POSTARAJCIE SIĘ ZAPOMNIEĆ O KŁOPOTACH (szkole, nauce, egzaminach). Jeśli Wam się uda, metody te okażą się na tyle skuteczne, aby uwolnić Was od nadmiernego stresu.

[Bartosz Tymiński]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *